Zobraziť viac
Vlastnosti pijavice lekárskej je veľmi ťažké umelo docieliť, preto sú nenahraditeľné a v modernej medicíne sa využívajú hlavne v chirurgii pri spájacích procedúrach, kardiovaskulárnej oblasti, v neurológii, pri gynekologických, urologických a iných chronických ochoreniach.
Liečba pijavicami je tiež známa ako Hirudoterapia. Názov je odvodený z latinského pomenovania pijavie “hirudo”. Samotné pijavice ako terapeutický prostriedok sprevádzajú človeka prakticky od vzniku civilizácie. Používali sa už v starovekom Egypte.
Pijavíc je niečo vyše 600 druhov, no iba 3 z nich sa môžu využívať na lekárske účely. Tieto druhy sa nazývajú Hirudo Medicalis a majú v sebe bioaktívny komplex látok, vďaka ktorému liečia mnohé ochorenia. Tento komplex sa skladá približne zo 150 rôznych aktívnych látok. Keď sa pijavica prisaje, vpúšťa do tela človeka práve tento komplex látok.
Hirudoterapia je vhodná aj ako prevencia proti vysokému tlaku a dosahuje vynikajúce účinky. Pijavice detoxikujú organizmus, bojujú proti kŕčovým žilám, hemeroidom, pomáhajú pri všetkých druhoch bolestí kĺbov, svalových ochoreniach, atď.. V podstate súvisia s diagnózami spojenými s cievami a krvou ako takou.
Ako prebieha hirudoterapia?Celková liečba pijavicami trvá približne hodinu. Samotné pijavice sú na tele približne 40 minút. Počas tejto doby vstrekuje do tela najviac účinných látok, ktoré sú potrebné pre liečbu. Pri hirudoterapii používam pijavice výhradne iba jeden krát. To je dôležité aby nedošlo k ďaľšiemu použitiu tej istej pijavice na inom pacientovi a tým sa zabránilo možnému prenosu chorôb.
Ako funguje liečba pijavicou?
Liečba pijavicou lekárskou spočíva v tom ,že zároveň ako pijavica saje krv, vypúšťa do svojho hostiteľa aktívne látky, ktoré majú liečivý účinok. Liečba pijavicami nefunguje ako tzv. “púšťanie žilou”, to znamená, že pijavica síce saje krv, ale samotný liečebný efekt sa dostáva práve vďaka bioaktívnym látkam, ktoré do tela pijavica vpúšťa.
Ako zistím, že potrebujem hirudoterapiu?Samotná liečba pijavicami má až zázračné účinky na mnoho ochorení, no na začiatku je nutné prísť na konzultáciu, kde zistíme či je pre vás vôbec možná hirudoterapia a či je práve liečba pijavicami ten najlepší spôsob vyliečenia vášho problému.
Účinky liečby pijavicami alebo čo všetko sa dá liečiť hirudoterapiou?- Srdcovo-cievne ochorenia, ischemické ochorenia
- Chronická bronchitída, zápal pľúc, astma, pľúcna embólia
- Rôzne druhy krvácania (hemoroidy, z nosa a pľúc)
- Gastrointestické tráviace choroby
- Zápal obličiek, zápal žlčníka – cholecystitis, zápal pankreasu – pancreatitis
- Trombotický zápal žíl – trombofleditida (tromby sa vstrebajú, zdurenina zmizne a bolesť sa vytratí)
- Kŕčové žily, krvné podliatiny, zrazeniny
- Sklerotická forma hypertónie
- Paradentóza a iné zubné choroby
- Urologické ochorenia, močové cesty, obličky
- Kožné choroby (akné, psoriáza, ekzém, herpes)
- Gynekologické problémy (zápal delohových andexov, delohových väzov, zápal delohy), mužská a ženská sterilita
- Systematické choroby (reumatická artritída)
- Choroby s kĺbmi, priaznivý vplyv na pečeň, mozgová obrna, infarkt myokardu
- Artérioskleróza mozgových ciev
- Vysoký krvný tlak, migréna a depresia
- Celková detoxikácia a regenerácia organizmu
- Reumatizmus a epilepsia (pijavice prinášajú vynikajúce výsledky. Stav pacientov sa zlepší, opäť dostanú chuť do jedla a spánku)
- Bolesti svalov , natrhnutie svalov a natiahnutia
- Hemoroidy s neuveriteľne pozitívnymi výsledkami
/uploads%2Fzlavadna.sk%2Fdeal%2Fimages%2F2016%2F0224%2F14563091729028.jpg)
Sú miesta na tele, kde sa pijavice nesmú prikladať?
Áno. Liečba pijavicami nie je o tom, že priložíme pijavicu hocikde nás napadne a je hotovo. Existujú určité oblasti na ľudskom tele, kde sa pijavice aplikovať nemôžu. Preto je dobré navštíviť vyškoleného odborníka.
Liečba pijavicami na neodporúča pri:- pacientoch s poruchou zrážanlivosti krvi
- alergii na látku hirudín
- poruchách imunitného systému
- v tehotenstve
- užívaní liekov na zrážanlivosť krvi
- alergickej reakcii uštipnutia hmyzom
- v žiadnom prípade sa nesmú používať u novorodencov a malých detí
- nesmú sa používať pri ťažkej anémii (chudokrvnosť)
- cukrovke spojenej s poruchou hojenia sa rán a samotnej poruche hojenia rán
Vo všeobecnosti sa pijavice neprikladajú u ľudí do 15 rokov. Pri liečbe detí je potrebné vyhľadať špeciálne vyškoleného hirudoterapeuta na liečbu detí. V rámci domácej liečby je prikladanie pijavíc deťom neprípustné.
Čo robiť/nerobiť po hirudoterapii?Rany, ktoré zostanú po pijaviciach môžu krvácať až 24 hodín po terapii, je potrebné ich dezinfikovať a udržiavať v čistote. Je to súčasť bežnej praxe pri hirudoterapii a netreba sa báť. Je potrebné po terapii ostať v kľude a vyhnúť sa fyzickej aktivite.
/uploads%2Fzlavadna.sk%2Fdeal%2Fimages%2F2016%2F0224%2F14563092738692.jpg)