Nálezisko ojedinelých drahých opálov v Červenici. Vyberte sa preskúmať najstaršie opálové bane na svete, ktoré boli jedinou ťaženou lokalitou na svete až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí.
Táto ponuka je u nás nová, zatiaľ teda nemá žiadne hodnotenia. Prácou len s preverenými partnermi vám ale garantujeme kvalitu. Na ZľavaDňa je momentálne vyše 664 355 hodnotení, ich priemer je 8,9 z 10.
Flexi ponuka
Kupón si môžete kedykoľvek zameniť za kredit. Zistiť viac
Krásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou.
Na území Slanských vrchov medzi obcami Zlata Baňa a Červenica sa rozprestierajú slávne Slovenské opálové bane. Slovenské opály sú na svetových trhoch vysoko cenené pre svoje jedinečné vlastnosti. Vynikajú tzv. opalescenciou, čiže dokonalou hrou farieb. Opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka v obci (Červenica). Vážil 594 g a ohodnotili ho na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.. Je možné, že tu bol opál ťažený už počas rímskej doby.
Z dôvodu povojnových rokov a zlej ekonomickej situácie ukončili ťažbu v roku 1922 na lokalite Libanka a ostatných banských poliach. Zlatý vek opálových bani pri obci Červenica dnes pripomína zrekonštruovaný vchod štôlne Jozef. V centre Prešova je Slovenský drahý opál uložený v Caraffovej väznici - stála výstava s názvom "Prešov mesto Opálu".
Spoločnosť Opálové bane Libanka, s.r.o. obnovila - ťažbu opálu dňa 21. mája 2012 a sprístupnila banské diela pre turistov.
Drahý Slovenský opál, ako aj šperky vyrábané zo Slovenského drahého opálu si dnes môžete zakúpiť v Prešove, Floriánova 12 v zlatníctve Libanka.
Opálová baňa ožila dávnym vekom. Je pre vás pripravená prehliadka unikátneho banského diela s expozíciami:
Rozmanitosť opálu na Lokalite opálových baní
Minerály podzemie opálových baní
Čierna limonitová miestnosť
Veľká relaxačná sála
Schodisková miestnosť
Banské meracie zariadenia a vozíky
Alebo ak chcete vidieť opalové bane z iného pohľadu, z podvodného, je možné sa v baniach potápať. Ďalšie informácie o možnosti potápania získate na kubi@kubi.sk. Viac vo videách.
Aké turistické miesta môžete navštíviť v okolí:
Mesto Prešov – Caraffova väznica Prehliadka múzea Slovenských opálových baní v Caraffovej väznici.
Floriánova brána Postavená bola v prvej polovici 15. storočia ako súčasť nových hradieb na západnej strane mesta, pozdĺž ktorých vznikla ďalšia ulica - Baštová ulica. Floriánova ulica, kde je situované zlatníctvo Libanka, Vám ponúka kulinárske zážitky a posedenie kaviarňach. Možnosť zakúpenia certifikovaných opálových šperkov je zaručená.
Ortodoxná synagóga V strede nádvoria medzi rabinátom a školou stojí stará ortodoxná synagóga, dnes jediná funkčná synagóga v meste.
Múzeum Solivar Solivar pri Prešove, národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. stor.
Opalex s.r.o. SIGORD Rekreačné zariadenie Opalex sa nachádza v oblasti Sigord. Návštevníci si môžu okrem prechádzky po Slanských vrchoch a cykloturistiky po krásnych lesných trasách vychutnať aj letné kúpanie v bazéne so slanou vodou a taktiež jazdu na koni. Penzión Opál Penzión Opál sa nachádza v rázovitej obci Zámutov na úpätí Slanských vrchov. V ponuke je ubytovanie a vynikajúca kuchyňa, možnosti na turistiku, oddych a jazdu na koni.
Slovenské opálové bane Na území Slanských vrchov medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica sa rozprestierajú slávne Slovenské opálové bane. Slovenský drahý opál na svetové trhy uviedla spoločnosť Opálové bane Libanka, s.r.o., ktorá obnovila ťažbu po 90 rokoch v roku 2012 a sprístupnila bane pre širokú verejnosť. Upúta Vás prehliadka podzemia opálových baní, drahých opálov v podzemí, turistika po starých banských chodníkoch ako aj ozdravovací a relaxačný pobyt v podzemnej banskej veľkej sále. Herliansky gejzír - národná prírodná pamiatka Herliansky gejzír ako jediný studeno - vodný gejzír v Európe je európskym unikátom. Gejzír samovoľne strieka do výšky 10 až 15 metrov s periódou 32 - 36 hodín, erupcia trvá približne 25 minút. Je aktívny nepretržite od roku 1872.