Zobraziť viac
Malebná príroda, prekrásna vodná hladina a nádych histórie predstavuje plavba loďou po Oravskej priehrade s návštevou Slanického ostrova umenia so zachovaným kostolom, historickým cintorínom a lapidáriom Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia.
Slanický ostrov umenia (loďou z prístavu)
Slanický ostrov umenia, nazývaný tiež Ostrov umenia, je ostrov (3,5 ha) obklopený vodami vodnej nádrže Orava. Je to pozostatok zaplavenej obce Slanica so zachovaným Kostolom Povýšenia sv. Kríža. Kostol bol vystavaný v rokoch 1766 až 1769 ako baroková kaplnka a v roku 1843 ho kasicisticky prestavali na kostol s dvoma vežami a pristavanou tzv. zámočnou kaplnkou. V súčasnosti sa v interiéri kostola nachádza galéria ľudového umenia, kde je nainštalovaná expozícia „Tradičná ľudová plastika a maľba“. Na ostrove sa zároveň nachádza pôvodný dnes už historický cintorín a lapidárium „Oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia“. V bývalej hrobke je nainštalovaná expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Ostrov je chráneným územím, prírodnou pamiatkou (od roku 1973) s parkovou vegetáciou okolo barokovo-klasicistického kostola.
Hviezdoslavova hájovňa v Oravskej Polhore (cca 20 km)
Expozícia sa nachádza v priestoroch hájovne pod Babou horou a je rozdelená do štyroch častí. Na týchto miestach čerpal P. O. Hviezdoslav inšpiráciu na napísanie diela Hájnikova žena. V susednom objekte sa nachádza expozícia života a diela Mila Urbana.
Oravský hrad – národná kultúrna pamiatka (cca 15 km)
Patrí mu prvenstvo v návštevnosti medzi slovenskými hradmi a zámkami. Nachádza sa na strmom vápencovom brale nad obcou Oravský Podzámok. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z 13. storočia. Postupným budovaním a prestavbami sa stal dokladom rôznych stavebných štýlov od románskeho slohu cez gotiku, renesanciu, baroko až po romantizmus. Návštevníci môžu v jeho priestoroch vidieť obnovenú prírodovednú a etnografickú expozíciu, výstavu zbraní a mnoho iných zaujímavostí.